Uczestnicy
ŚDS odnosi się do osób chorych psychicznie; wykazujących inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych; osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, a dla osób z lekkim tylko w przypadku, gdy poza niepełnosprawnością intelektualną występują u nich inne sprzężone zaburzenia, szczególnie neurologiczne, mających poważne trudności w życiu codziennym.
Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i stanowi jednostkę organizacyjną pomocy społecznej pobytu dziennego. Dom jest ogniwem oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Ośrodek przeznaczony jest dla typu A i B. Prowadzone zajęcia terapeutyczne są dostosowane indywidualnie do stanu zdrowia i możliwości osób uczestniczących. Dzięki prowadzonej terapii zajęciowej podopieczni rozwijają swoje zainteresowania, doskonalą zdolności manualne, umiejętności planowania i przewidywania, podnoszą jakość życia oraz mają zapewnione oparcie społeczne.
Terenem działania Domu jest gmina Tomaszów Lubelski, a w uzasadnionych przypadkach, na podstawie porozumień zawartych z jednostkami samorządów terytorialnych także teren innych gmin. Porozumienia zawierane są na okres jednego roku. Zawiera się porozumienia z gminą Jarczów oraz miastem Tomaszów Lubelski.
W Ośrodku funkcjonuje samorząd uczestników, wybierany raz w roku. W jego skład wchodzą: przewodniczący, dwóch zastępców oraz skarbnik. Samorząd współpracuje z kierownikiem i personelem w zakresie organizacji imprez okolicznościowych i wycieczek, ma wpływ na formę prowadzonych zajęć świetlicowych, uczestniczy także w kształtowaniu właściwych zasad współżycia w społeczności Domu.
Przy pracowni sportu i rekreacji działa Stowarzyszenie „ Mustang Szarowola”, którego członkowie cyklicznie biorą udział w zawodach sportowych w wielu różnych dyscyplinach. Zdobywają wysokie punktowane miejsca oraz spore sukcesy na szczeblu regionalnym, jak i ogólnopolskim.
Prawa i obowiązki uczestników określone są w Regulaminie Uczestnika Środowiskowego Domu Samopomocy.
Prawa uczestnika są następujące:
1. Swobodne poruszanie się po części terapeutycznej i użytkowej Domu, w czasie wolnym od zajęć.
2. Korzystanie z wyżywienia.
3. Korzystanie z opieki pielęgniarskiej.
4. Kontakt z psychologiem.
5. Korzystanie z usług terapeutycznych i rehabilitacyjnych.
6. Pomoc w załatwianiu ważnych spraw osobistych i rodzinnych.
7. Swobodne wyrażanie własnych poglądów, uczuć i oczekiwań w kontakcie indywidualnym z terapeutą oraz w trakcie spotkań społeczności.
8. Szacunek oraz poszanowanie swojej indywidualności, godności ze strony współuczestników i personelu.
Obowiązkami uczestników są:
1. Utrzymywanie w czystości i porządku pracowni terapeutycznych oraz użytkowego sprzętu Domu.
2. Zachowanie higieny osobistej.
3. Zachowanie się zgodnie z zasadami współżycia społecznego.
4. Poszanowanie praw i godności innych uczestników i personelu.
5. Uiszczanie opłat za usługi świadczone przez Dom zgodnie z decyzją o odpłatności.
6. Przestrzeganie regulaminu podczas pobytu w Domu.
Uczestnikom zabrania się:
1. Palenia papierosów poza miejscami wyznaczonymi do tego celu.
2. Opuszczania terenu Domu bez powiadomienia pracowników.
3. Przychodzenia do Domu w stanie wskazującym na spożycie alkoholu oraz przynoszenia go do ośrodka.
4. Zachowywania się w sposób agresywny i używania wulgarnych słów.
5. Przynoszenia i używania niebezpiecznych przedmiotów.